TRT 4K UHD TV Yayında.

  • Tarih |

TRT 4K UHD TV Yayınına Başladı

?4K UHD televizyonların yaygınlaşmaya başlamasının ardından TV kanallarından da önemli adımlar gelmeye başladı. HD yayıncılıkta öncü kanallardan olan TRT, 4K teknolojisine de el atmış durumda. Avrupa’daki ilk 4K UHD TV kanal olma özelliğine kavuşan TRT, dünyada bunu yapan dördüncü yayın kuruluşu oldu.

 

4K UHD televizyonların yaygınlaşmaya başlamasının ardından TV kanallarından da önemli adımlar gelmeye başladı. HD yayıncılıkta öncü kanallardan olan TRT, 4K teknolojisine de el atmış durumda. Avrupa’daki ilk 4K UHD TV kanal olma özelliğine kavuşan TRT, dünyada bunu yapan dördüncü yayın kuruluşu oldu.

TRT’nin Türksat ve Vestel işbirliğiyle hayata geçirdiği TRT 4K kanalı, bugünden itibaren Türksat uydusunda yayına başladı. TRT 4K yayınlarını izlemek isteyen kullanıcıların aşağıdaki yayın parametrelerini girmesi gerekiyor.Hatırlayacağınız üzere Türk Telekom, 2015-16 sezonundan itibaren üç yıl boyunca UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarının yayın hakkını satın aldığını açıklamıştı. TRT ve Tivibu üzerinden yayınlanacak olan maçlar, muhtemelen 4K çözünürlükte olacak ve TRT 4K üzeriden aktarılacak. Ayrıca 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını da TRT 4K’dan izleyebileceğiz.

Bunun dışında TRT hibrit yayıncılık servisi olan TRT Artı’nın da duyurusunu yaptı. Bu kanal hem bir bilgi portalı olacak, hem de insanlar kaçırdıkları programları buradan izleyebilecekler.