Yapay Uydu Tarihçesi

  • Tarih |

 

  1945 Yılında İngiliz yazar Arthur C.Clarke; uyduların haberleşmede kullanılabileceğini belirterek uydu iletişiminin fikir babası olmustur ... 

     Yazısında Dünya ile Cardio hızda Dönerek dönüşümünü 24 Saatte tamamlayacak Bir yörüngeye yerleştirilecek uydulardan iletişimde yararlanabileceğini söylemişti ... Ardından bu düşünceye En Büyük katkıyı Abd 'li bilim adamı JRPierce Clarke yapmıştır ... 

     Rus matematikçi Konstantin Tsiolkousky 'un Katkısı imkb; roketin dünyanın, yerçekimsel alanından çıkabilmesi İçin, sağlanması Gereken Koşulları bulmasıdır. 

     İlk deneyleri imkb Amerikalı Robert H.Goldard yapmıştır. Roketler çok uzaga gidememiştir göster Fakat bugünde roketlerin başlıca Yakiti Olan benzin / oksijen mix Yakiti ilk kullanan kişidir. 

     Sovyetler Birliği 4 Ekim 1957 de ilk yapay uydu Sputnik 1'i Olan Uzaya göndererek tarihe geçmiştir. 
     Ardından 3 Kasım 1957 de imkb canlı Taşıyan ilk uydu Sputnik Olan 2 'yi Uzaya göndermiştir. 
     ABD imkb Sovyetler Birliği'nden 4 ay Sonra 1 1958 Şubat' te ilk uydusu EXPLORER 1'i Uzaya gönderdi.Fakat bu 3 uyduda Haberleşme uydusu değildi. 

     dünyanın, ilk Haberleşme uydusu Olan PUAN ABD Tarafından 18 aralik Ve 1958 ' te Uzaya fırlattı.Ne yazik ki bu uydunun ömrü sadece sadece 12 gün oldu. 

     Uydu Haberleşme çağı imkb 10 Temmuz 1962 Tarihinde TELSTAR 1 uydusunun fırlatılışıyla gercek anlamda Başlamış oldu.Atlantik Bölgesine bu uydudan ilk TV yayını yapıldı. Amerikan Telefon TELSTAR 1 fırlatılan şeklindeydi.TELSTAR 1 silindir Telgraf Şirketi'nce A.Ş.; O güne Kadar Yapılan roketlerin, 10000 km'den daha uzak mesafeye fırlatmamasından Dolayi eliptik yörüngeye yerleştirildi.Bu da uydunun hızla hareket etmesine ziyaretinde yeryüzünden uyduları Yer istasyonunca kontrolünün zorlukla yapılmasına neden oluyordu.Bu sorunlar ISE eş zamanli yörüngeye yerleştirilecek uydularla çözülebilirdi. 

     ABD ilk eş zamanli yörüngeye yerleşen SYNCOM 3 19 uydusunu Ağustos 1964 fırlatarak bu Sorunları çözdü. SYNCOM 3 uydusuyla ilk canlı televizyon yayıncılığı da 1964 Japonya Olimpiyat Oyunlarından yapıldı. 

Intelsat      Abd'nin Washington DC, Şehrinde Uydu Haberleşme Tarihine En Büyük Katkıları sağlayacak Olan INTELSAT (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü) 11 ülkenin ortaklığıyla 1964 Yılında kuruldu.Bugün imkb ülkemizinde icinde bulundugu 143 ülkenin ortaklığı mevcut. 

Eutelsat      1977 Yılında imkb Başka Bir dev adım atıldı: 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla Eutelsat kuruldu.Ülkemizin de üye Olduğu Eutelsat bugün Tüm avrupaya hakim tek Kuruluş ... 

     1945 Yılında Bir Düşünce Olarak başladı, şimdi imkb yaşamımızın vaz geçilmez Bir Parçası oldu ... .